Podróżowanie autostopem wydaje się ciekawą przygodą. To sposób na przemieszczanie się w pożądane miejsca, bez konieczności inwestowania dużych kwot finansowych. Zwiedzanie świata autostopem okazuje się nadal modne i wykorzystywane zwłaszcza przez młodych ludzi. Wobec rosnących zagrożeń, jak również zwiększonej ostrożności i przezorności kierowców, warto poznać kilka sposobów na skuteczne łapanie okazji oraz zapewnienie bezpieczeństwa.

Jak zachęcić kierowcę do zatrzymania się?

Kierowcy nie zawsze mają ochotę podwozić autostopowiczów. Przypuszczalnie wynika to z rosnącego stopnia przestępczości oraz lęku kierowców przed obcą osobą w aucie. Niektórzy nie lubią towarzystwa podczas jazdy, inni z kolei przeciwni są podobnej formie podróżowania. Bez względu na preferencje kierowców, należy zastanowić się jak skłonić ich do zatrzymania się i użyczenia miejsca w samochodzie.

Z pewnością konieczne jest wzbudzenie zaufania – młoda, uśmiechnięta osoba nie kojarzy się bowiem z niebezpiecznym przestępcą, wywołując raczej pozytywne emocje. Istotny okazuje się ubiór autostopowicza. Zadbany i czysty będzie miał większe szanse na skorzystanie z podwózki. Warto także napisać na dużej kartce miejsce docelowe, w jakie autostopowicz pragnie dojechać – kierowca widząc cel podróży odpowiadający jego trasie może podjąć spontaniczną decyzję o zaproszeniu gościa do auta.

Należy również podkreślić, że autostopowicze podróżujący w pojedynkę lub w maksymalnie dwie osoby są bardziej podatni na sukces, niż większe grupy – wynika to zarówno z faktu ograniczonego zaufania kierowcy do grup obcych ludzi, jak również prozaicznego miejsca w samochodzie osobowym, w którym zmieści się niewielka ilość osób.

Zasady ostrożności

Należy podróżować z telefonem komórkowym – wysłany do bliskiej osoby SMS, zawierający numer rejestracyjny pojazdu stanie się swego rodzaju zabezpieczeniem. Warto także wyposażyć się w akcesoria obrony koniecznej, jak gaz obezwładniający, który pomoże ograniczyć ryzyko napaści i nieprzyjemnych konsekwencji.