Islandia należy do jednego z najpiękniejszych zakątków na całym naszym globie. Wyspa ta każdego roku przyciąga tłumy turystów, czego powodem jest jej malownicze położenie wśród lodowców i wulkanów. Stąd też można spotkać się ze stwierdzeniem, że jest to ląd ognia i wody. Jakie ciekawostki o Islandii są warte poznania?

Mała liczba mieszkańców i brak kolei

Choć wiedza o istnieniu wyspy jest powszechna na całym świecie, to jeżeli weźmiemy pod uwagę liczbę mieszkańców okaże się, że zamieszkuje ją mniejsza liczba ludności niż w niejednym polskim mieście. Mianowicie dane pokazują, że Islandczyków jest około trzystu tysięcy, podczas gdy sama Warszawa liczy sobie niemal dwa miliony mieszkańców. Chcąc przedostać się z jednego islandzkiego miasta do drugiego, powinniśmy liczyć się z tym, że będziemy musieli pokonać dość duży dystans, gdyż miasta położone są w większości w dużej odległości od siebie. I jakby tego było mało, nie ma tam pociągów. W Islandii w ogóle nie ma kolei, a zatem przemieszczać można się wyłącznie samochodami oraz autobusami.

Fajerwerki sprzedawane przez grupy ratownicze

Kiedy zbliża się Nowy Rok, w polskich sklepach i supermarketach pojawiają się fajerwerki. Jeżeli zamierzamy spędzić Sylwestra na Islandii, to może czekać nas zaskoczenie, bowiem tam nie kupimy ich na przysłowiowym każdym rogu. Wszystko przez to, że monopol na handel fajerwerkami posiadają grupy ratownicze. Zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczane są na finansowanie ich działań. Przy czym ze względu na liczne protesty dotyczące wystrzałów i huku, jaki powodują fajerwerki, coraz popularniejsze staje się sadzenie noworocznych lasków.

Islandczycy nie mają… nazwisk

Jakie jeszcze ciekawostki o Islandii są warte przytoczenia? Z pewnością ta, że Islandczycy nie posiadają nazwisk, jakie stosowane są w Europie. Po narodzinach, nowy obywatel wyspy oprócz imienia otrzymuje również imię ojca, z końcówką „son” w przypadku syna, lub „dóttir”, gdy na świat przyszła dziewczynka. W momencie gdy kobieta zawrze związek małżeński, to jej dane się nie zmieniają, ponieważ jako takie nazwiska nie istnieją. W książkach telefonicznych numery podawane są alfabetycznie, ale biorąc pod uwagę imiona. Dodatkowo, często podawany jest zawód, aby łatwiej można było znaleźć kontakt do danej osoby.