Stolica Wielkopolski, duży ośrodek miejski na zachodzie Polski, położony nad rzeką Wartą – takie podstawowe informacje na temat Poznania ma właściwie każdy Polak. Ale czym to miasto faktycznie się wyróżnia, jeśli przyjrzeć mu się z bliska? Czy w ogóle warto je odwiedzić? Poznaniacy z krwi i kości z pewnością nie mają ani cienia wątpliwości w tej kwestii. Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne, uwagę zwraca przede wszystkim bardzo ciekawy Stary Rynek z wąskimi kolorowymi kamieniczkami – domkami budniczymi. Symbolem miasta są oczywiście poznańskie koziołki, zainstalowane na wieży mieszczącego się nieopodal Ratusza, natomiast hasłem, które miasto Poznań promuje jest POZnan* Miasto know-how. Inne jego charakterystyczne miejsca to m.in. Jezioro Maltańskie, Zamek Cesarski, Teatr Wielki, Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła, Park Cytadela czy też ciekawe architektonicznie ogromne centrum handlowe Stary Browar.

Miasto Poznań – nowoczesne i prężne

Ale miasto Poznań przynajmniej tak samo atrakcyjne, jak dla turystów, jest dla swoich mieszkańców. Wysoki poziom życia zapewniają tu m.in. rozwinięta infrastruktura, a także dobre zarobki; Poznań, ze średnim miesięcznym wynagrodzeniem w sektorze przedsiębiorstw na poziomie ponad 6 tys. zł brutto miesięcznie, zajmuje wysokie miejsce w Polsce. Miasto Poznań i jego okolice (np. Tarnowo Podgórne, Przeźmierowo, Swarzędz) to obszar, na którym intensywnie i prężnie rozwija się gospodarka, a siedziby ma wiele firm, w tym również międzynarodowych, szczególnie tych zza zachodniej granicy. Oprócz tego miasto Poznań jest miejscem odbywania się ważnych wydarzeń kulturalnych (np. festiwal Malta Festival) czy też gospodarczych (m.in. Międzynarodowe Targi Poznańskie).

Miasto Poznań – bliskość Niemiec

Miasto Poznań znajduje się dość blisko granicy z Niemcami, stąd też często mawia się, że bliżej mu do Berlina, aniżeli do Warszawy. Stwierdzenie to ma jednak nie tylko znaczenie dosłowne, ale i metaforyczne; chodzi tu o swego rodzaju bliskość kulturową, kształtowaną w bezpośrednim sąsiedztwie Niemiec, a niegdyś – z uwagi na zabór pruski. Mawia się, że wpływy niemieckie widać tu np. w podejściu do pracy i wykonywanych obowiązków – systematyczności, punktualności, zaangażowaniu, dobrej organizacji. Z Poznania blisko jest również do wielu innych niemieckich miast, a z tutejszego lotniska Ławica można dolecieć do licznych destynacji europejskich – zarówno tych całkowicie wakacyjnych, jak i całorocznych, do których poznaniacy udają się tak w celach biznesowych, jak i czysto turystycznych.

https://www.baltima.eu/