Warunki pogodowe w Skandynawii są raczej zimne i trudne. Jednak rasy psów, które pochodzą z tego obszaru, zdają się tego nie odczuwać. Natura wyposażyła je w grube, gęste futro, dzięki któremu mogą bez przeszkód przebywać na zewnątrz nawet w dalekiej północnej Skandynawii, gdzie jest najzimniej. Dawniej takie psy były hodowane w celach użytkowych, miały pomagać w czasie polowania, ciągnąć zaprzęgi, a także zaganiać oraz pilnować owce. W dzisiejszych czasach wiele z tych pracujących kiedyś ras możemy spotkać podczas wycieczki do Skandynawii, jak spacerują ze swoimi właścicielami.

Szpic fiński – rudy pies z Finlandii

Szpice fińskie to średniej wielkości, energiczne psy o charakterystycznym rudym umaszczeniu. W Finlandii stanowią rasę pracującą, co oznacza, że wraz z myśliwymi polują na małe zwierzęta. Poza swoją ojczyzną są jednak traktowane jako psy wystawowe lub domowe. Ciekawym elementem charakterystycznym szpiców fińskich jest ich ogon, który jest zakręcony w pierścień ściśle przylegający do biodra.

Norweski Elkhound – pies poszukiwawczy

Elkhound szary to kolejna rasa psów myśliwskich, ten jednak pochodzi z Norwegii. Ma szare, twarde i grube włosie, przystosowane do chłodnego klimatu – jedyną jego wadą jest konieczność częstego szczotkowania. Pochodzący z Norwegii Elkhound zdecydowanie preferuje zimną temperaturę, nie znosi ciepła. Był używany do polowań na łosie, a także w norweskim wojsku i ratownictwie jako lawinowy pies poszukiwawczy.

Szwedzki Vallhund – kiedyś szczurołap dzisiaj członek rodziny

Kolejny szpic to pochodzący ze Szwecji Vallhund, który w odróżnieniu od poprzednich jest raczej niewielkich rozmiarów. Jednak tak samo, jak pozostałe skandynawskie rasy jest odporny na trudne warunki pogodowe. Ma szare umaszczenie z ciemnymi końcami włosa, jednak możliwe jest też wystąpienie odcienia piaskowego, brązowożółtego, czerwonorudego, niebieskoszarego oraz pręgowanego. Szwedzki Vallhund, zwany inaczej Psem Gotów pomimo swoich krótkich łap znakomicie sprawdza się w sportach kynologicznych, takich jak agility. Jest energiczny, ale nie agresywny. Dawniej psy Gotów były wykorzystywane jako psy zaganiające bydło, stróżujące lub jako szczurołapy.