Planujesz wyjazd w okolice Tatr? A może tym razem wybierzesz Pieniny? Od Zakopanego dzieli je zaledwie godzina drogi samochodem, są niezwykle urokliwe, oferują piękne widoki i niecodzienne przeżycia. Największą atrakcją Pienin jest spływ Dunajcem.

Pieniny

Pieniny należą do łańcucha górskiego zwanego Pienińskim Pasem Skałkowym. To osobliwe pasmo górskie, słynące z wapiennych formacji skalnych. Pieniny trochę przypominają Tatry – wszędzie widać skaliste turnie – nie są one jednak tak wysokie jak Tatry. Najpiękniejsze są jednak przełomy Dunajca, które dzielą Pieniny na trzy części: Pieniny Spiskie, Pieniny Właściwe i Małe Pieniny.

Pieniny i ich najbliższe okolice są chętnie odwiedzane przez turystów. Widoki w Pienińskim Parku Narodowym zapierają dech w piersiach. Zamki w Czorsztynie i Niedzicy przyciągają wielu odwiedzających, podobnie jak zapora wodna i sztuczne Jezioro Czorsztyńskie. Jednak najciekawszą i znaną na całą Europę atrakcją turystyczną Pienin jest zdecydowanie spływ Dunajcem.

Spływ Dunajcem

Przełom Dunajca rozciąga się między Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą. Przystań w przysiółku Kąty w Sromowcach Wyżynnych jest punktem startowym spływu tratwami flisackimi. Spływ może skończyć się w Szczawnicy lub w Krościenku. Najpopularniejsza jest trasa “Szczawnica”, która ma długość 18 kilometrów, a jej pokonanie zajmuje około 2 godziny i 15 minut. Trasa “Krościenko” ma 23 kilometry i pokonuje się ją w około 2 godziny i 45 minut.

Spływ Dunajcem – trasa

Trasa spływu Dunajcem wiedzie przez teren Pienińskiego Parku Narodowego. Po drodze mija się takie formacje skalne jak cypel Upranek po słowackiej stronie, Macelową Górę, szczyty Cisowiec i Rabsztyn. Punktem kulminacyjnym jest przepłynięcie koło Trzech Koron, najwyższego szczytu Pienin. Spływ kończy się w Szczawnicy, w której można jeszcze udać się do pijalni wód mineralnych.

Spływ Dunajcem to nie tylko malownicze formy skalne i urzekające widoki. Charakteru dodają im flisacy, którzy prowadzą tratwy. Znają oni wiele historii i legend dotyczących Przełomu Dunajca. Już samo słuchanie ich jest niezwykłym doświadczeniem. Spływy są atrakcją typowo sezonową – odbywają się od kwietnia do października, tylko wtedy gdy pozwalają na to warunki atmosferyczne. Bezpieczeństwo turystów jest najważniejsze!