Projektowanie obiektów hotelowych powinno odbywać się zgodnie z ogólnymi wytycznymi dotyczącymi aranżacji wnętrz. Jednak w tym przypadku należy zwrócić uwagę na kilka istotnych niuansów. Projekty hoteli powinny uwzględniać w swoim zamyśle prawdziwie funkcjonalne elementy, tak aby miały szansę stać się wizytówką całego obiektu. Na co jeszcze powinno położyć szczególny nacisk przy projektowaniu hotelu?

Sektory ogólnodostępne, czyli przemyślana konstrukcja ciągów komunikacyjnych

Wszelkie ciągi komunikacyjne są bardzo istotne dla hotelu pod względem wizerunkowym. To właśnie one składają się na szeroko pojęty sektor ogólnodostępny. Sala recepcyjna, lobby, to wszystko powinien obejmować projekt małego hotelu, jak i dużego. Specyficzna rola ciągów komunikacyjnych musi być odpowiednio wkomponowana w projekt, stąd też należy pamiętać o usunięciu wszelkich możliwych przeszkód. W tych miejscach nie ma mowy o meblach czy innych elementach wyposażenia. Zbędne będą też schody i podjazdy. Najlepiej w przypadku ciągów komunikacyjnych sprawiają się posadzki kamienne, wykładziny.

Recepcja – miejsce wymagające skupienia każdego architekta wnętrz

Jeśli w kwestii ciągów komunikacyjnych była mowa o aspektach wizerunkowych, to w przypadku recepcji właśnie od ich kwestii reprezentacyjnych rozpoczyna się każde projektowanie obiektów hotelowych. Dodatkowo biuro recepcji powinno być funkcjonalne, stąd warto zastanowić się nad określonym doborem mebli. Za główny element wyposażenia uważa się ladę recepcyjną, która może pełnić rolę miejsca przeznaczonego do celów promocyjnych. Ponadto recepcja zawsze położona jest nieopodal najważniejszych ciągów komunikacyjnych, przez co determinuje w dużym stopniu możliwości projektowe.

Projekt pokoi przyciągający potencjalnych gości

To właśnie rozplanowanie pokoi jest najbardziej zajmującym zajęciem spośród wszystkich składających się na projektowanie hoteli. Z jednej strony pomieszczenia powinny być funkcjonalne, ale też należy pamiętać, aby były zbliżone do lokali mieszkalnych podobnych do tych w domach. Z racji obowiązujących przepisów, względów praktycznych oraz wizerunkowych urządzanie ich jest nieco inne. Najczęściej przygotowane projekty pokoi zawierają te same schematy, a tylko kilka wyjątków różni się od pozostałych pomieszczeń ze względu na indywidualnie projektowane apartamenty. Niektóre hotele oferują pobyć dla podróżujących z dziećmi. Dla projektanta najważniejszy powinien być punkt widzenia gościa, co ogranicza jego swobodę.