Lot samolotem bywa dużym wezwaniem nawet dla dorosłych, nic więc dziwnego, że w przypadku małych dzieci powinno się zachować wzmożoną ostrożność. Tego typu podróż niejednokrotnie dostarcza problemów i co więcej, wymusza na rodzicach odpowiednie przygotowanie do trasy. Obecnie jednak nie trzeba się już bać takiej wyprawy – jeśli tylko wszystko zostanie zaplanowane z głową, zarówno dziecko, jak i jego opiekunowie dotrą do celu cali i zdrowi.

Jak wygląda podróż z maluchem

Przede wszystkim, jeszcze podczas kontroli rodzice z małymi dziećmi mogą skorzystać z wejścia dla klasy biznesowej. To pozwala bowiem uniknąć długich kolejek (w końcu maluchy bywają niecierpliwe i szybko zaczną się denerwować).

Dziecku do ukończenia drugiego roku życia nie przysługuje własne miejsce na pokładzie samolotu, dlatego też musi ono podróżować na kolanach opiekuna. Rodzice powinni też pamiętać o zabraniu prowiantu dla malucha, ponieważ obsługa nie będzie ich w stanie wesprzeć odpowiednimi produktami. Oczywiście, można poprosić o podgrzanie gotowego posiłku lub przyniesienie wrzątku. Niektóre linie lotnicze udostępniają swoim pasażerom różnorodne akcesoria do pielęgnacji niemowląt. Dla wygody natomiast posiadają wygodne poduszki i łóżeczka, przeznaczone na dłuższe loty. W każdej łazience samolotu powinien się też znajdować przewijak. Na to wszystko jednak trudno liczyć, jeśli wybiera się podróż tanimi liniami.

Co trzeba zabrać?

Na podróż trzeba też przygotować odpowiednią wyprawkę dla dziecka. Przede wszystkim trzeba zabrać potrzebne dokumenty, takie jak chociażby paszport. Do pielęgnacji konieczne będą oczywiście pieluszki, a także wilgotne chusteczki i papierowy ręcznik. Na wszelki wypadek warto też przygotować ubranko na zmianę, a także kocyk, gdyby na pokładzie zrobiło się zimno.

Ważne nastawienie

Podczas lotu warto, by rodzice zachowywali spokój. To naturalne, że dłuższa podróż z dzieckiem dostarcza wiele stresu, jednak warto powściągnąć emocje, odprężyć się, ponieważ maluch szybko wyczuje zdenerwowanie i sam stanie się bardziej nerwowy.