Kiedy słyszysz „Norwegia”, myślisz „trolle” i „fiordy”. To prawda, skandynawski kraj właśnie z tego słynie. Chyba nie ma takiej osoby na świecie, której nie zachwyciłyby krajobrazy oferowane przez Norwegię. Jakie miejsca warto wpisać w plan swojej podróży?

Senja
Wyspa Senja, położona w północnej Norwegii, to druga co do wielkości norweska wyspa (nie licząc Svalbardu). Oprócz przepięknych widoków, które podziwiać możemy wzdłuż Narodowego Szlaku Turystycznego, Senja słynie również z Parku Trolli (w którym znajduje się największy na świecie troll) oraz Parku Narodowego Ånderdalen, gdzie można zrywać rośliny, łowić ryby i rozbić namiot.

Lofoty
Lofoty to chyba najbardziej oblegane przez turystów miejsce w Norwegii. Archipelag budują skały, których wiek ocenia się na 3 miliardy lat. Nieziemskie widoki są codziennością dla mieszkańców okolicznych wiosek i pracujących tam rybaków. Dodatkową atrakcją jest możliwość zobaczenia zorzy polarnej (od września do połowy kwietnia) oraz dnia polarnego (od końca maja do połowy lipca). Aby w pełni poczuć klimat Skandynawii na Lofotach warto udać się do Muzeum Wikingów w Borg.

Park Narodowy Varangerhalvøya
Na północnym krańcu Norwegii znajdziemy Park Narodowy Varangerhalvøya o wielkości 1,804.1 km2. Przepiękne widoki są jednak dedykowane tym, których nie przeraża klimat arktyczny. Tereny te są dzikie i zimne, lecz niezwykle piękne i szczególnie uwielbiane przez geologów.

Preikestolen i Nærøyfjord
Jeśli północ jest dla Ciebie za zimna i zbyt odległa, zdecyduj się na wyprawę na południe Norwegii, które jest równie piękne. Najbliżej, bo w okolicach Stavanger, znajdziemy fiord Preikestolen, długi na 40 km i wysoki na 604 m. Będąc w otoczeniu tego majestatycznego kolosa, można poczuć się częścią natury. Trochę dalej, bo na północ od Bergen, znajdziemy jeden z najpiękniejszych fiordów Norwegii Nærøyfjord, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Każdy, kto myśli, że już nic go nie zaskoczy, powinien bezwzględnie odwiedzić Norwegię, jeden z najpiękniejszych krajów świata.