O podróży w nieznane marzy bardzo wiele osób. Najczęściej ma ona stanowić odskocznię od szarej codzienności i być jednocześnie odpoczynkiem od nawału obowiązków, które często okazują się zbyt przytłaczające. Do każdego wyjazdu trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Jeśli środkiem transportu ma być własny samochód, warto zadbać o jego właściwe wyposażenie.

Dobry plan przede wszystkim
W pierwszej kolejności warto rozplanować sobie szczegółowo trasę. Plan można spisać, by o niczym nie zapomnieć i móc go stale kontrolować, a w razie potrzeby także odpowiednio weryfikować. Dzięki takiemu przygotowaniu do jazdy, kierowca oraz jego współtowarzysze unikną stresu i zmęczenia (w końcu wcześniej ustalili, gdzie zrobią sobie postój, jak długo on potrwa lub kiedy zmienią się przy prowadzeniu samochodu). Konieczne jest także sprawdzenie, gdzie na trasie są rozlokowane stacje benzynowe oraz przydrożne restauracje, w których można zjeść posiłek.

Akcesoria, które nie pozwolą się zgubić i zapewnią bezpieczeństwo
Dobrze przygotowany podróżnik obowiązkowo powinien zabrać ze sobą atlas oraz mapę drogową. Przyda się również dobra nawigacja satelitarna, która zapobiegnie ewentualnemu zgubieniu właściwej drogi. Oczywiście, nie należy też zapominać o podstawowym wyposażeniu samochodu, czyli apteczne, lince holowniczej, gaśnicy, odblaskowej kamizelce oraz trójkącie ostrzegawczym. W końcu naprawdę nikt nie jest w stanie przewidzieć, co może się przydarzyć w trakcie jazdy, nawet jeśli kierowca potrafi świetnie prowadzić i robi to bardzo ostrożnie.

A co, gdy konieczne jest przekroczenie granicy?
Jeśli podróżni planują przekroczyć granicę, powinni zadbać o to, by mieć aktualne ubezpieczenie OC. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie w każdym przypadku wystarczy krajowa wersja ubezpieczenia. W przypadku wyjazdu do krajów, które nie podpisały Porozumienia Wielostronnego, niezbędna okaże się Zielona Karta. Tylko w ten sposób można zabezpieczyć się przed skutkami ewentualnych wypadków drogowych.