Na wakacje czekamy cały rok. Marzenia o górskich szlakach czy morskiej bryzie dodają nam motywacji do ciężkiej pracy. Możliwość uzyskania dofinansowania jest dodatkową zachętą, aby wybrać się latem na rodzinny odpoczynek.

Wsparcie dla branży turystycznej i usługowej

Rządowy program „500 plus na wakacje” to propozycja godna uwagi. Bon wakacyjny dla dziecka z pewnością jest „prezentem”, który podczas wakacji zostanie dobrze wykorzystany. Zanim jednak zaplanujemy wyjazd, sprawdźmy i upewnijmy się, czy 500 na wakacje nam przysługuje. Bon dla rodzin z dziećmi powstał w celu wsparcia branży turystycznej oraz usługowej, które ucierpiały w wyniku lockdawnów spowodowanych pandemią. Zasady przyznawania bonu są proste – przysługuje on każdemu dziecku, które nie ukończyło 18. roku życia, a rodzicom dzieci niepełnosprawnych przyznawane jest dodatkowe tysiąc złotych. Bon przyznawany jest niezależnie od statusu materialnego rodziny, także tym dzieciom, których rodzice pracują poza granicami Polski. Rodzice, którzy sprawują opiekę nad dziećmi naprzemiennie dostają po połowie kwoty – czyli po 250 zł na dziecko. 

Odbierz i zrealizuj!

Przyznaną kwotę można także przeznaczyć na dwa, a nawet więcej wyjazdów. Osoby zainteresowane bonem wakacyjnym nie muszą pisać podania o jego przyznanie, ani w żaden inny sposób się starać – wystarczy go odebrać i aktywować. W tym celu konieczne jest logowanie na Platformę Usług Elektronicznych ZUS – tę samą, co w przypadku programu 500 plus. Po zalogowaniu znajdziemy tam informacje o dalszym postępowaniu, które doprowadzi nas do odebrania bonu. Możemy to zrobić kiedykolwiek, nawet kilka dni przed wyjazdem na wakacje. Zrealizowanie go także nie jest trudne  – zanim jednak zdecydujemy się na wybór hotelu czy pensjonatu, upewnijmy się, czy akceptuje on bony wakacyjne. Lista takich miejsc dostępna jest w Internecie. Bon można zrealizować tylko na terenie Polski, za granicą nie jest akceptowany. Możemy go wykorzystać na wspólnych rodzinnych wakacjach lub wysyłając dziecko na obóz czy kolonię.