Warto znać różnicę między obozem, kolonią, a półkolonią. Kolonie dla dzieci to zorganizowane wyjazdy trwające zazwyczaj od 5 dni do 3 tygodni. Biorą w nich udział zazwyczaj dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Kolonie różnią się między sobą programami, mogą obejmować takie czynności jak np. zajęcia z rysunku, śpiew, przeprowadzanie quizów i konkursów czy kurs tenisa. Mówiąc o koloniach, nie sposób nie wspomnieć też o obozach. Czym różni się obóz od kolonii? Jest on dedykowany starszej grupie wiekowej: młodzieży, studentom, a także osobom dorosłym. Zazwyczaj obozy są tematyczne, wyróżniamy np. sportowe, artystyczne czy językowe.

Na czym polegają półkolonie?

W takim razie czym są półkolonie? To forma zorganizowanej opieki nad dziećmi w ciągu dnia w pobliżu miejsca zamieszkania. Na półkoloniach rodzice zaprowadzają dziecko rano do placówki, w której maluch ma w tym czasie organizowany czas i wyżywienie, a wieczorem rodzice go odbierają i wracają na noc do domu. Półkolonia to idealny wybór na pierwszy samodzielny wyjazd integracyjny dziecka. W warszawskiej Sztukarni są organizowane półkolonie zimowe „Odkrywcy sztuki” skierowane do uczniów od 1 do 6 klasy szkoły podstawowej. Podczas tego wydarzenia dzieci będą miały okazję poznać różne dziedziny artystyczne, m.in. teatr, rysunek, rzeźbę, malarstwo, kolaż, a nawet guerilla art, czyli sztukę uliczną. Więcej dowiesz się na stronie Sztukarnia.pl w zakładce „Półkolonie”.

Dlaczego warto zapisać dziecko na półkolonię?

Uczestnictwo dziecka w półkolonii to doskonały sposób na rozpoczęcie jego przygody z wyjazdami integracyjnymi w gronie rówieśników. W przypadku wycieczek kolonijnych najczęstszym kłopotem jest sytuacja, w której dziecko zatęskni za rodzicem. Jeśli w pierwszej kolejności postawimy na półkolonie, nasz maluch będzie miał okazję pobawić się za dnia z rówieśnikami, skorzystać z zajęć przeprowadzonych przez wyspecjalizowaną kadrę, a wieczorem wróci do rodziców i nie będzie czuł się porzucony, ani samotny. Półkolonia może stanowić idealne wprowadzenie do wyjazdów dziecka na kolonie i obozy w przyszłości! Takie wycieczki uczą przede wszystkim samodzielności, kształcą pewność siebie, sprzyjają nawiązywaniu dobrych relacji z rówieśnikami i wspierania się nawzajem.