Największy stan Ameryki Północnej jest obiektem westchnień wszystkich tych, którzy kochają dziką przyrodę. Małe zaludnienie sprawia, że samotnicy przenoszą się tu na stałe, by poczuć jedność z naturą. Popularność Alaski wzrosła dzięki serialom telewizyjnym, takim jak „Stacja Alaska” czy „Klan z Alaski”. Co czeka na eksploratorów tych dzikich terenów?

Klimat
Na powierzchni 1 717 854 km² mieszka zaledwie 626 932 osób, a gęstość zaludnienia wynosi 0,42 os./km². Dzieje się tak za sprawą ciężkiego klimatu Alaski i trudnych warunków życiowych. W południowej części stanu dominuje klimat umiarkowany chłodny, który zmienia się w subpolarny na północnych krańcach Alaski. Zima trwa tu aż 9 miesięcy i jest bardzo mroźna, z silnymi wiatrami i burzami śnieżnymi oraz temperaturą nawet do -51 °C. Natomiast latem temperatura może osiągnąć +32 °C.

Góry
Na Alasce znajdziemy aż 20 szczytów i wierzchołków znajdujących się na wysokości ponad 4400 m n.p.m. Najwyższy z nich to Denali (McKinley) wynoszący 6194 m n.p.m. i będący równocześnie najwyższym szczytem całej Ameryki Północnej.

5 regionów
Alaska dzieli się na 5 odrębnych regionów. Największy z nich to Daleka Północ zamieszkiwana przez Eskimosów Inupiat, rdzennych mieszkańców tych terenów. Kolejny region to wnętrze lądu, na którym znajduje się najwyższy szczyt Ameryki Północnej Denali (McKinley) oraz bogate tereny tundry. Dzikie lasy kryją w sobie mnóstwo zwierząt, w tym słynne niedźwiedzie grizzly. Południowo-zachodnia część Alaski zasiedlona jest przez niedźwiedzie brunatne i ponad 240 gatunków ptaków, a na jej terenie znajduje się Park Narodowy Katmai, gdzie w 1912 roku doszło do erupcji wulkanu Novarupta. Przepiękny południowo-centralny region Alaski jest bogaty w góry i jeziora, a odwiedzający uwielbiają spędzać tam czas na łowieniu ryb i pieszych wędrówkach. W części najbardziej wysuniętej w głąb Kanady znajdziemy piękne fiordy i dzikie zwierzęta: bieliki, lwy morskie, morświny i wieloryby. Jeśli szukasz niezapomnianych wrażeń i kontaktu z naturą, Alaska jest właśnie dla Ciebie!