Norweska wyspa Senja położona jest tuż za kołem podbiegunowym, między Narvikiem i Tromsø, w okręgu Troms. Dawniej zamieszkiwana przez Saamów (Lapończyków), hodujących renifery, stanowi dziś jeden z ośrodków rybołówstwa w Norwegii. Co warto zobaczyć, będąc w jednym z najpiękniejszych miejsc w Skandynawii?

Ånderdalen Nasjonalpark
Norweski Park Narodowy Ånderdalen (Duchy Doliny) różni się znacznie od tych znanych w Polsce. Nie ma w nim wyznaczonych szlaków turystycznych, a jedyną zasadą, jakiej należy przestrzegać, jest bezwzględny zakaz niszczenia przyrody. Poruszać możemy się wszędzie, gdzie chcemy, pod warunkiem, że jesteśmy w stanie dostać się tam pieszo lub na nartach. Możemy także zrywać rośliny, łowić ryby, rozbić namiot, czy rozpalić ognisko – oczywiście, w ramach przestrzegania stosownego regulaminu.

Park Trolli

Słynny Park Trolli został założony w 1993 roku. Figurki trolli umieszczone są w budowli w kształcie największego trolla na świecie (wpisanego do Księgi Rekordów Guinessa) o wysokości 17,69 m i wadze 125 ton. W 2007 roku dobudowano jego 14-metrową żonę. Wyspa Senja słynie z legend, a jedna z nich wiąże się oczywiście z trollami. Mówi się, że historie o nich zostały wymyślone przez rybaków, którzy po ciężkim dniu pracy chcieli odstraszyć swoje dzieci przed zabawą w pobliżu morza, opowiadając im historie o tych strasznych istotach.

Narodowy Szlak Turystyczny
Na terenie całej Norwegii utworzono Narodowy Szlak Turystyczny, umożliwiający oglądanie najpiękniejszych miejsc w kraju. Na wyspie Senja biegnie on od Gryllefjord do Bornhamn i przebiega m.in. przez Tungeneset, gdzie możemy podziwiać góry Okshornan, ze względu na swój kształt zwane „zębami diabła”, czy Ersfjordstranda z białymi piaskami i jedyną w swoim rodzaju złotą toaletą.

Ojczyzna Moddiego
Z wyspy Senja pochodzi norweski muzyk Moddi. Mimo podróży po świecie Norweg jest bardzo związany ze swoją małą ojczyzną i zadedykował jej, wydany w 2013 roku, album „Kæm va du?”, nagrany w całości w lokalnym dialekcie nynorsk, przepełniony historiami i legendami.