Pakowanie to czynności, której nie lubi bardzo wiele osób. Łatwo jest zapomnieć czegoś, co będzie niezbędne w podróży. Trudno natomiast zmieścić wszystkie rzeczy do jednej walizki. Zbyt duża waga bagażu może narazić nas na niepotrzebne koszty w przypadku przemieszczania się samolotem, a jeśli przemieszczamy się autostopem lub idziemy na trekking, może dodatkowo obciążać nas i przeszkadzać. Zatem jak spakować się w podróż, aby nie żałować dokonanego wyboru?

Lista rzeczy do zabrania
Aby niczego nie zapomnieć, dobrze jest stworzyć listę rzeczy, które trzeba ze sobą zabrać. Można pogrupować ją na różne kategorie, jakie jak: elektronika, ubrania, kosmetyki itp. Taką listę warto jest stworzyć już kilka dni przed wyjazdem, aby na bieżąco dopisywać do niej wszystko, co będzie nam się przypominać. Listy nie warto wyrzucać po spakowaniu się. Przyda się ona na wyjeździe, aby upewnić się, że nic z naszych rzeczy nie zginęło i na pewno okaże się pomocna, kiedy będziemy znów wyjeżdżać w podróż.

Walizka czy plecak?
Oprócz tego co zabrać ze sobą, musimy dobrze przemyśleć, w co te rzeczy zapakujemy. Do wyboru mamy plecak i walizkę. Plecak możemy właściwie wziąć ze sobą zawsze, ale walizka może być często mało praktyczna. Sprawdzi się ona, jeśli jedziemy do miejsca, w którym codziennie będziemy mogli zostawić nasze rzeczy, czyli na przykład jeśli będziemy spali w hotelu, czy pensjonacie. Jeśli jednak każdą noc będziemy spędzać gdzie indziej, a nasze rzeczy trzeba będzie wciąż przenosić, zdecydowanie lepiej spakować się do plecaka.

Oszczędzaj miejsce
Walizki i plecaki mają oczywiście ograniczoną pojemność. To powoduje, że nie możemy wziąć ze sobą całej szafy ubrań i kosmetyków. Warto zatem wybierać naprawdę najpotrzebniejsze rzeczy, szczególnie jeśli jedziemy do niedrogiego kraju, gdzie w trudnej sytuacji będziemy mogli zakupić coś, czego nam brakuje. Te rzeczy, bez których nie wyobrażamy sobie podróży, starajmy się rolować. To oszczędzi dużo więcej miejsca, niż składnie ich w kostkę.