Duże miasta zwykle przyciągają rzesze ludzi z całego kraju. Bardzo wiele osób, wychowujących się na wsi lub w niewielkich mieścinkach, marzy o życiu w większej aglomeracji miejskiej, takiej jak na przykład Poznań. Naturalnie, można się tam starać o różne typy mieszkań, choć na pewno najbardziej imponujące okażą się luksusowe apartamenty w atanerach.

Bardzo wielu przyszłych mieszkańców Poznania najpierw wybiera którąś z tamtejszych uczelni na studia. Jako że wówczas nie mają oni zbyt pokaźnych środków pieniężnych, najczęściej wybierają sobie mieszkania z drugiej ręki bądź wprowadzają się do kogoś znajomego. Sporo studentów decyduje się na wynajem apartamentu, dzięki któremu mogą zakosztować komfortowego życia w wielkim mieście. Ceny, jakie oferuje Poznań, nie zawsze przekraczają ich możliwości – można przecież skorzystać z różnego rodzaju promocji lub wynająć mieszkanie do spółki z przyjaciółmi, którzy również rozpoczynają przygodę w nowym miejscu. Trzeba też pamiętać, że wielu młodych ludzi może liczyć na wsparcie rodziców, a niektórzy, poza studiowaniem, szukają sobie także dodatkowego zajęcia, za jakie mogliby dostać wynagrodzenie.

Ci, którzy przyjechali do Poznania, by zostać rok lub dwa, prędko przekonują się, że woleliby zamieszkać tam na stałe. Z tego powodu wyszukują w ogłoszeniach dobre apartamenty w przystępnych cenach, by móc je najpierw wynająć, a w dalszej kolejności kupić jakiś na własność. Ludzie cenią sobie nowoczesne budownictwo, zupełnie inne od obiektów, stawianych jeszcze za czasów PRL, a Poznań jako miasto nie skąpi takich inwestycji swoim mieszkańcom. Wciąż powstają nowe osiedla, na których można wykupywać konkretne mieszkania, bądź też decydować się na ich wynajem. Nieważne, czy docelowo chce się znaleźć coś tylko dla siebie, czy myśli się także o swojej drugiej połówce. Propozycji jest naprawdę bardzo wiele, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Wtedy też może w pełni poznać uroki życia w dużej aglomeracji, gdzie do wszystkiego ma się bardzo łatwy dostęp.