Wybierając się do stolicy Wielkopolski, warto odwiedzić miasto oddalone od niej o nieco ponad 40 km. Śrem, bo o nim mowa, to prężnie działająca miejscowość, której prawa miejskie przyznano ponad 760 lat temu. Jest znany z wydarzeń kulturalnych i doskonale nadaje się na odpoczynek od głośnego Poznania. Co można tam zobaczyć?

Śremsong
Od 25 lat odbywa się w Śremie Ogólnopolski Przegląd Piosenki Religijnej „Śremsong”. Z tej okazji do miasta przyjeżdżają muzycy z całego kraju, by wspólnie modlić się i śpiewać. W konkursie biorą udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, a każdy zainteresowany może oglądać koncert z widowni. Twórca i organizator przeglądu, pan Janusz T. Skotarczak, coroczne koncerty poświęca pamięci św. Jana Pawła II, od którego w 1996 r. otrzymał list chwalący zamysł.

Biblioteka Publiczna
Śremska Biblioteka Publiczna mieści się w nowoczesnym budynku i w niczym nie przypomina zakurzonych placówek z jedną smutną bibliotekarką. Biblioteka w Śremie tętni życiem i każdego miesiąca organizuje mnóstwo ciekawych atrakcji. „Noc z Andersenem” to wyjątkowe przeżycie dla dzieci, które mogą spędzić noc w bibliotece z „prawdziwym” Andersenem czytającym im bajki. Na młodzież czekają m.in. spotkania autorskie i kółko czytelnicze „BOOK Szpan”, a także dostęp do mediateki i konsoli Xbox. Dorośli i starsi z przyjemnością uczestniczą w licznych spotkaniach i wykładach z pisarzami i wykładowcami akademickimi, a raz w roku Biblioteka organizuje tematyczne wydarzenie na śremskiej promenadzie „Promenada jak za dawnych lat”.

ŚOK
Śremski Ośrodek Kultury ma do zaoferowania również ciekawe atrakcje. Oprócz seansów najnowszych filmów w kinoteatrze „Słonko” odbywają się m.in. spotkania „Pasjonaci – ocalić od zapomnienia”, podczas których uczestnicy wspominają nieżyjących już artystów, oraz przedstawienia i koncerty. Na 18 grudnia zaplanowano już świąteczne koncerty na śremskim rynku, które uświetnią kapela góralska „Zbyrcok” i Andrzej Rybiński. Warto odwiedzić Śrem nad Wartą!