Kotlina Jeleniogórska to urokliwe miejsca, których nie może zabraknąć na liście wakacyjnych wojaży. Zapierająca dech natura, zabytki regionu dolnośląskiego, czy atrakcje dla ciała i ducha – każdy znajdzie coś dla siebie i wypocznie w śródgórskiej atmosferze.

Centralnym miastem pośród Gór Izerskich, Pogórza Izerskiego, Gór Kaczawskich, Rudaw Janowickich i Karkonoszy jest Jelenia Góra. Malowniczo usytuowana, na zbiegu rzeki Bóbr i Kamiennej. Miasto, jako obiekt historyczny, obfituje w liczne zabytki warte uwagi takie jak stare miasto, Bazylika mniejsza pw. Św. Erazma i Pankracego, liczne kościoły, mury obronne i baszty. Może być świetnym miejscem wypadowym na wycieczki po regionie, albo punktem odwiedzin dla powracających z Karkonoszy turystów.

Jelenia Góra atrakcje dla aktywnych

Karkonoski Park Narodowy graniczący i zarządzany przez powiat jeleniogórski, to wielogodzinne piesze wycieczki. Szlaki dla wprawionych piechurów i tych najmłodszych dopiero zaczynających przygodę z górami. Niezliczone ścieżki rowerowe, trasy nordic walking.

Niewątpliwą atrakcją jest zamek Chojnik, skąd rozpościera się niezapomniany widok na panoramę Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy. Wejście czarnym szlakiem, przez Zbójeckie Skały, zaliczając po drodze Jaskinię Dziurawy Kamień to wspaniała przygoda dla miłośników natury.

Ciekawym miejscem są Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. Spacer po Rudawskim Parku Krajobrazowym, na terenie wsi Wieściszowice to ewenement na skalę światową. Zobaczyć tu można cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne leżą na zboczu Wielkiej Kopy.

Jelenia Góra atrakcje dla ciała

W międzyczasie karkonoskich wędrówek warto zatrzymać się w Cieplicach. Znajdujący się tu kompleks basenów wewnętrznych i zewnętrznych ze zjeżdżalniami, gejzerami, dziką rzeką i strefą SPA to czysta przyjemność dla dorosłych i prawdziwe szaleństwo dla najmłodszych. Atrakcja Jeleniej Góry -idealne miejsce na ukojenie zakwasów po górskich wspinaczkach i całkowitego zrelaksowania się. Woda w basenach jest zmineralizowana, fluorkowo- krzemowa, o najwyższej zawartości krzemionki w Europie. Posiada właściwości lecznicze. Do tego hydromasażery, strumienie masujące i kurtyny wodne sprawiają, że ciało odpręża się, a całe napięcie znika.

Warto się zatrzymać

Region Polski południowo- zachodniej to obszar godny polecenia, miejsca, w których warto się zatrzymać, zobaczyć jeleniogórskie atrakcje. Obcowanie z pięknem natury, podążanie szlakiem Zamków Piastowskich, piesze wędrówki poza zgiełkiem typowo turystycznych tras i miejscowości.