Warmia i Mazury to region słynący z malowniczych krajobrazów i przepięknych jezior, jakich nie ma w żadnej innej części Polski. Właśnie tutaj, we wsi Mortęgi, znajduje się XIX-wieczny elegancki pałac, który został przekształcony w jeden z najpiękniejszych hoteli w Polsce.

Historyczny hotel na Mazurach

Wieś szlachecka Mortęgi pod koniec XIV wieku stała się własnością Ludwika I Mortęskiego, od którego nazwiska wzięła nazwę. Z rodu Mortęskich wywodziła się również słynna Matka Magdalena Mortęska, należąca do klasztoru benedyktynek, która zasłynęła m.in. z odbudowy życia zakonnego, reformy reguł św. Benedykta, podniesienia poziomu edukacji wśród kobiet, powołania seminarium duchownego w Poznaniu i wydania dwóch dzieł literackich („Nauki Duchowne” i „Rozmyślania o Męce Pańskiej”). Matka Magdalena jest również patronką Pałacu Mortęgi. Po 1800 roku dworek szlachecki przekształcono w monumentalną budowlę neoklasycystyczną, w której dziś znajduje się bajkowy hotel na Mazurach. W latach 1880-1945 mieszkała tu, rozstrzelana przez Armię Czerwoną, rodzina Geigerów, a w kolejnych latach znajdowały się w tym miejscu kolejno Uniwersytet Ludowy, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Przyszłość”, szkoła podstawowa i przedszkole.

Pałac na Mazurach w pełni dostępny dla turystów

Turyści z całej Polski przyjeżdżają do Pałacu Mortęgi nie tylko po to, by odpocząć na łonie natury i skorzystać z wielu udogodnień, lecz przede wszystkim, by móc spędzić kilka dni w prawdziwym XIX-wiecznym pałacu. Pałac na Mazurach oferuje swoim gościom 50 pokoi i apartamentów zaaranżowanych w iście królewskim stylu. W otoczeniu pałacu znajduje się malowniczy park w stylu angielskim z końca XIX wieku, a wokół hotelu do dziś możemy zobaczyć XIV-wieczne zabudowania folwarczne. Pałac Mortęgi jest miejscem, w którym może aktywnie odpocząć cała rodzina, gdyż znajdują się tu mini zoo, stajnie z krytą ujeżdżalnią oraz luksusowe Santal spa. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą również skorzystać z sali gimnastycznej, zagrać w piłkę nożną, siatkówkę lub koszykówkę, a także aktywnie i przyjemnie spędzić czas, skacząc na trampolinie. Specjalnie dla dzieci przygotowano Domek Magdalenki, w którym wykwalifikowane animatorki organizują mnóstwo kreatywnych zabaw dla najmłodszych. Doświadczeni instruktorzy mogą natomiast zaproponować przyjezdnym profesjonalne lekcje jazdy konnej, która może stać się pasją na całe życie. To tylko kilka z ogromnej ilości atrakcji, z jakich można skorzystać w niesamowitym Pałacu Mortęgi.

Wesele w pałacu? Czemu nie!

W Pałacu Mortęgi organizowane są również imprezy okolicznościowe, spośród których największą popularnością cieszą się wesela. Każda panna młoda pragnie w tym najwspanialszym dniu czuć się prawdziwą księżniczką, a nie byłoby to przecież możliwe bez pałacu. Wesele w pałacu rodem z bajek Disneya zostanie zapamiętane nie tylko przez świeżo upieczonych małżonków, lecz również przez ich gości. Hotel dysponuje dziesięcioma salami, w których zmieści się od kilkudziesięciu do trzystu osób. Po udanej zabawie goście będą mogli przenocować w szlacheckich komnatach.