Tej części świata nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Kojarzone z plażami o białym piasku, bezmiarem oceanicznej wody w turkusowym odcieniu i palmami przewieszającymi się leniwie nad plażowiczami. Jakie są jednak tak naprawdę Malediwy?

Malediwy to przede wszystkim prawie 1200 wysp, z których tylko około 200 jest zamieszkałych. Stolica kraju – Male – stanowi jedyne miasto w tym kraju i zamieszkała jest przez około 25% całej populacji Malediwów. Ciekawostką jest, że najwyżej położony punkt Malediwów znajduje się… 2 metry nad poziomem morza! Z tego powodu Malediwy są realnie i poważnie zagrożone całkowitym zniknięciem, spowodowanym powiększającym się wciąż efektem cieplarnianym. Problemem są tu też odpady, z którymi państwo nie ma co robić na środku oceanu. Z tego powodu Malediwy wbudowały sztuczną wyspę, która służy wyłącznie za wysypisko śmieci.

Z rzeczy, o których raczej nie myślimy, wyobrażając sobie lazurowe wody i piękne plaże to religia obowiązująca na Malediwach – tak, obowiązująca, ponieważ zapisana w konstytucji – islam. Mało kto z nas wie, że kobiety na Male chodzą ubrane w tradycyjne chusty i zasłaniają całe swoje ciało, natomiast turyści w miejscach publicznych zobowiązani są do okazania szacunku odpowiednim ubiorem. Istnieje również rozgraniczenie na plaże publiczne i plaże tzw. kurortów, czyli hotelowe. Na tych pierwszych kąpać się wolno wyłącznie w ubraniach, natomiast plaże kurortowe pozwalają na swobodne poruszanie się w bikini. Jeśli mamy ochotę na drinka, również wypijemy go wyłącznie w kurorcie, ponieważ alkohol w Malediwach jest niedostępny dla mieszkańców.