Wyjazd z dzieckiem może wydawać się sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli mały podróżnik jest w wieku niemowlęcym lub przedszkolnym. Dzieci z tego przedziału wiekowego szybko się nudzą i wymagają dużego zainteresowania oraz zapewnienia atrakcji podczas dłuższych wypraw. Pocieszający jest jednak fakt, że możliwe staje się optymalne zorganizowanie czasu i przebiegu podróży, w celu zniwelowania poczucia znudzenia oraz usprawnienia wycieczki. Niejednokrotnie rodzice decydują się na podróż nocą, zwłaszcza jeśli odcinek do przebycia jest znaczny. Dziecko przesypia wtedy większość trasy.

Asortyment podręczny – zabawa na tylnym siedzeniu

Oczywistym jest fakt konieczności umieszczania dziecka w foteliku samochodowym, jednak nie powinno to ograniczać możliwości aktywnego spędzenia czasu podczas podróży. Niewielkie zabawki, książeczki oraz gry zapewnią zaangażowanie uwagi dziecka, dzięki czemu nie będzie ono podatne na znudzenie wywołane długą jazdą autem. Warto również proponować dziecku zabawy łamigłówkowe, podczas których zapomni ono o nużącej podróży. Śpiewanie piosenek i opowiadanie wierszyków oraz zabawnych historyjek z pewnością przyczyni się do lepszego samopoczucia małego podróżnika.

Przekąski na dobry humor

Warto posiadać w zanadrzu kilka ulubionych smakołyków dla dziecka – słodycze, chrupiące przekąski, owoce i inne mało brudzące elementy pożywienia mogą okazać się ratujące podczas kryzysu podróżniczego małego dziecka. Jeśli podróż ma trwać wyjątkowo długo, wtedy niezbędne staje się zagwarantowanie odpowiednio przygotowanego prowiantu lub rozważenie ewentualności postoju w restauracji na ciepły i pożywny posiłek.

Postoje konieczne dla zdrowia dziecka

Należy zaznaczyć, że małe dzieci nie powinny spędzać zbyt wiele czasu w foteliku – podobna zasada odnosi się przede wszystkim do niemowlaków. Regularne postoje stają się również konieczne wobec wykonania czynności pielęgnacyjnych – zmian pieluchy lub skorzystania z toalety w przypadku starszych dzieci. Przerywanie podróży wydłuży jej czas trwania, jednak może ją uatrakcyjnić.