Położona na Oceanie Atlantyckim Islandia jest najmniej zaludnionym państwem europejskim – na powierzchni 103,000 km2 mieszka tylko 332,529 osób. O Islandii usłyszała cała Europa podczas erupcji wulkanu o przedziwnej nazwie Eyjafjallajökull w 2010 roku. Islandczycy są bardzo związani ze swoją tradycją i językiem, dlatego obcojęzyczny turysta może mieć problem nawet ze znalezieniem taksówki, która nosi wdzięczną nazwę „leigubíll”. Warto jednak odwiedzić Islandię, która jest jednym z najpiękniejszych krajów świata.

Blue Lagoon
Błękitna Laguna, czyli geotermalne SPA, znalazła się na liście 25 cudów świata według National Geographic. Bogata w minerały, algi i krzemionkę woda osiąga temperaturę między 37 °C a 40 °C. Woda w ogromnym basenie pochodzi z głębokości 2000 m i stanowi mieszankę słonej wody morskiej (2/3) z wodą słodką (1/3). Kąpiel w Blue Lagoon jest nie tylko doskonałą rozrywką, ale też działa zdrowotnie na ciało i zapewnia długotrwały relaks.

Jaskinie lodowe
Do niezapomnianych przeżyć zaliczyć można wizytę w jaskiniach lodowych lodowca Vatnajokull. Niesamowite bajkowe jaskinie w intensywnym niebieskim kolorze zwiedzać należy zimą, gdyż latem jest to bardzo niebezpieczne, ze względu na zapadanie się lodowca. Dojazd na miejsce i zwiedzanie jaskini wraz z przewodnikiem to koszt około 150 dolarów, czyli ponad 600 zł – te widoki są jednak warte każdych pieniędzy.

Wodospad Fjallfoss
Fjallfoss, nazywany również Dynjandi, to jeden z największych wodospadów w Islandii. Jego wysokość wynosi ok. 100 m, lecz największe wrażenie robi szerokość wodospadu, jego schodkowy charakter i przejście w kilka mniejszych kaskad.

Zorza polarna
Islandia jest jednym z miejsc, w których obserwować możemy niezwykłe zjawisko zorzy polarnej. Najlepiej szukać jej daleko od skupisk świetlnych, czyli poza miastami. Do polecanych miejsc obserwacyjnych należą  lodowiec Jokulsarlon i Park Narodowy Þingvellir. Jeśli nie wiemy, gdzie szukać zorzy polarnej, możemy wspomóc się ofertą islandzkich biur turystycznych.