Każdy kto miał możliwość podróżowania po Polsce, wie, że nasz kraj jest jest wyjątkowo bogaty przyrodniczo. Mamy przepiękne góry, urokliwe (choć zimne) morze, fantastyczne jeziora, spektakularne lasy oraz niezwykle malownicze połacie pól. Jednak w obecnych czasach, gdy człowiek wydziera naturze coraz większe tereny, o przyrodę trzeba dbać i ją chronić, by mogła zachwycać kolejne pokolenia. Właśnie w tym celu powołuje się parki narodowe. Ta forma ochrony przyrody ma zapewnić obszarom o szczególnych walorach przyrodniczych, naukowych i społecznych trwałość. W Polsce mamy obecnie 23 parki narodowe i każdy z nich zasługuje na uwagę, jednak przyjrzyjmy się bliżej 5 najpiękniejszym parkom narodowym w naszym kraju.

Na miejscu piątym naszej listy znajduje się Świętokrzyski Park Narodowy. Został on utworzony w roku 1950. Jest to park typowo leśny – aż 95 % jego powierzchni pokrywają lasy, w tym wspaniałe bory jodłowe. Na uwagę zasługują przede wszystkim gołoborza czyli unikatowe rumowiska skalne.

Miejsce 4 w top 5 parków narodowych należy do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Park ten utworzony w roku 1973 położony jest na terenie Bieszczad Zachodnich. W jego obszarze znajdują się m.in. słynne połoniny bieszczadzkie – Caryńska i Wetlińska.

Czas na podium. Miejsce 3. zajmuje Ojcowski Park Narodowy. Jest to najmniejszy park narodowy w Polsce, utworzony w roku 1956 roku. Na jego terenie znajdują się nie tylko wspaniałe doliny, jaskinie, wąwozy, ostańce i niezwykłe formy skalne ale także bardzo ciekawe zabytki, jak chociażby Zamek w Ojcowie czy Pieskowej Skale.

Miejsce 2. należy do Wolińskiego Parku Narodowego. Założony w roku 1960 zajmuje część wyspy Wolin pomiędzy Zatoką Pomorską, a Zalewem Szczecińskim. Na jego terenie dominują wzgórza morenowe z wysokimi klifami.

Miejsce 1 bez wątpienia należy do Białowieskiego Parku Narodowego. Jeden z najstarszych parków w Polsce, został utworzony już w roku 1932. Słynie z Puszczy Białowieskiej, czyli jedynego ocalałego w Europie fragmentu lasu pierwotnego oraz z występującej tu największej na świecie populacji żubra.