Jeszcze do niedawna biblioteki wypełniał kurz, a wysuszona bibliotekarka surowym wzrokiem śledziła każdy nasz ruch znad tomu encyklopedii, przykładając palec do ust i wymagając zupełnej ciszy. W dobie Internetu, kiedy coraz więcej osób korzysta z e-booków, zdawać by się mogło, że biblioteki wymierają. Jednak otwarci na zmiany dyrektorzy placówek wychodzą naprzeciw wymaganiom mieszkańców i przekształcają biblioteki w żywe domy kultury, w których jednak wciąż dominują książki. Wyruszmy w podróż po najbardziej nowoczesnych bibliotekach na świecie.

Biblioteka Jose Vasconcelos w Meksyku
Ta surrealistyczna biblioteka przypomina raczej gigantyczne centrum handlowe lub kosmiczny blok mieszkalny. Całości dopełnia zwisający z sufitu ogromny szkielet dinozaura.

Duńska Biblioteka Królewska
Zbudowana z czarnego granitu Biblioteka Królewska w Kopenhadze leży tuż nad brzegiem Morza Bałtyckiego. Największa biblioteka w Skandynawii pełni funkcję zarówno biblioteki narodowej, jak i akademickiej. Nazywana „Czarnym Diamentem” zaprojektowana została w (typowym dla Skandynawów) nowoczesnym i funkcjonalnym stylu. Wewnątrz, oprócz cennych rękopisów Andersena i Kierkegaarda, znajdziemy również księgarnię, kawiarnię i centrum badawcze.

Biblioteki w Polsce
Nie trzeba wcale wybierać się do Meksyku czy Danii, żeby zobaczyć nowoczesną bibliotekę. Również w Polsce powstaje coraz więcej takich placówek. Biblioteka Multimedialna Grafit we Wrocławiu, ze swoim czerwonym dywanem, przypomina wybieg lub ekskluzywny butik. Oprócz książek znajdziemy tu filmy DVD, płyty CD, gry komputerowe i pomoce edukacyjne. Na uwagę zasługuje również Biblioteka Publiczna w Śremie, która zyskała nowe życie po przeniesieniu do budynku, służącego dawniej jako oddział zamiejscowy UAM. Biblioteka, w której obok książek dominują również multimedia, zadbała o świeży, nowoczesny i jasny wystrój. Co więcej, placówka organizuje mnóstwo spotkań autorskich oraz wydarzeń kulturalnych, takich jak odbywająca się corocznie impreza „Promenada jak za dawnych lat”.