Podróże to coraz popularniejszy sposób na spędzanie wolnego czasu, wakacji, a nawet na styl życia. Całkowicie zmienia się też przekonanie, że wyprawy w nieznane kosztują bardzo dużo i przeznaczone są tylko dla najbogatszych. To jak bardzo nieprawdziwa jest ta teza, udowadniają podróżujący studenci, samotne matki, czy starsze osoby. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od tego, czy jesteśmy w stanie oszczędzać podczas samego wyjazdu oraz jego organizacji. Co zatem trzeba wiedzieć, aby oszczędzać w podróży?

Noclegi
Tanie podróżowanie wiąże się oczywiście z tym, że musimy zrezygnować z pięciogwiazdkowych hoteli. Zamiast tego możemy jednak wybrać noc pod gwiazdami w naszym namiocie. Co więcej, w wielu krajach taka forma spędzania nocy będzie zupełnie bezpłatna. Są bowiem państwa, które oficjalnie pozwalają na spanie na dziko. Jeśli jednak spędzamy czas w miejscu, w którym jest to zabronione, możemy zawsze zapytać gospodarzy, czy nie mają nic przeciwko, aby rozbić namiot w ich ogródku.

Jedzenie
Jedzenie, to jedna z tych rzeczy, która najmocniej obciąża budżet podróżnika. Nie jesteśmy jednak skazani w tym przypadku na bankructwo. W pierwszej kolejności jednak należy zrezygnować z wizyt w drogich restauracjach, a zamiast tego wybierać lokalne knajpki czy street food. Jeśli chcemy wydawać jeszcze mniej, możemy jedzenie przygotować sami. Gotowe produkty kupimy w supermarkecie, a możemy podgrzać je na przenośnym palniku. Najmniej zapłacimy, jeśli zdecydujemy się na zabranie jedzenia z Polski.

Transport
Kolejna rzecz, która nie działa korzystnie na stan naszego portfela, to bilety na komunikację miejską i międzymiastową. W tym punkcie, na pewno dużą przewagę mają studenci, gdyż często przysługą już zniżki. Dorosłym, którzy już się nie uczą, trudno będzie zmniejszyć cenę przejazdu. Warto jednak pamiętać o tym, że czasem zakupienie biletu przez internet wiąże się ze obniżeniem kosztów, w porównaniu z tymi kupionymi u kierowcy. Jeśli nie chcemy jednak wydać na transport ani złotówki, możemy zdecydować się na poruszanie się autostopem.