Podróżowanie po całym świecie to marzenie sporej grupki osób. Zwykle myśli się o pokonywaniu kilometrów tradycyjnymi środkami transportu – pociągami, autobusami, samochodami czy samolotami. Tymczasem w różnych częściach globu można odnaleźć zupełnie nietypowe pojazdy, o których słyszało naprawdę niewielu. Czym można podróżować w naprawdę oryginalny sposób?

Tuk-tuk
Tuk-tuk to pojazd bardzo popularny w Tajlandii – występuje tam właściwie w roli lokalnego środka transportu. Tak naprawdę stanowi on połączenie rikszy oraz skutera. W sumie jest on w stanie pomieścić trzy osoby – jedną z przodu i dwie z tyłu. Pojazd jest pozbawiony drzwi, dzięki czemu w środku panuje mocny przewiew, mający łagodzić skutki wszechobecnego upału. Kierowcy tuk-tuków zwykle jeżdżą jak szaleni, przyprawiając tym turystów o zawroty głowy. Ceny za przejazd tym pojazdem nie są nigdy z góry ustalone, dlatego już na początku warto wytrwale negocjować.

Jeppney
Ten pojazd gości na filipińskich drogach. Tym razem jest to umiejętna krzyżówka taksówki oraz jeepa. Za podróż tym środkiem transportu należy zapłacić kierowcy. Warto wiedzieć, że tak naprawdę nie ma tam ustalonych przystanków, podana zostaje jedynie stacja początkowa i końcowa. To kierowca lub też jego towarzysz wykrzykuje nazwy miejsc, przez które będzie tym razem przejeżdżał jeppney.

Balsa
Balsa to łodzie, wykonywane z trzciny totora, porastającej brzegi jeziora Titicaca, które znajduje się na granicy Peru i Boliwii. Ich dzioby często zdobi się wspaniałymi głowicami w kształcie łbów zwierząt. Bardzo często podróżują nimi turyści, zwiedzający tamtejsze trzcinowe wyspy.

Osły
W wielu miejscach świata wciąż wożą na swoich grzbietach ludzi. W Grecji uważa się je na przykład za bardzo wygodny środek transportu, ponieważ mogą bez problemu zmieścić się na wąskich uliczkach, co nie udaje się konstruowanym powszechnie pojazdom. W niektórych miejscach, na przykład na Rodos, pełnią one funkcję taksówek.