W czasie podróży nikt raczej nie myśli o tym, że mógłby zgubić swój bagaż. O nieszczęśliwy zbieg okoliczności lub zwykłego pecha nie jest jednak wcale trudno. Dobrze więc wiedzieć, co robić, gdy dojdzie do sytuacji, w której bagaż gdzieś przepadnie.

Pamiętaj o bagażu podręcznym!

Jadąc w daleką podróż dobrze jest się ubezpieczyć. Zabierając bagaż podręczny warto zadbać o to, by znalazło się w nim kilka przydatnych rzeczy, w razie gdyby walizka zaginęła. W bagażu awaryjnym powinny znaleźć się przybory higieniczne, ubranie na zmianę czy kilka najpotrzebniejszych kosmetyków. Dobrze zadbać o dodatkową bieliznę i koszulkę na zmianę.
Osoby, które nie zabiorą w swoim bagażu podręcznym najpotrzebniejszych rzeczy, które okażą się niezbędne w razie zagubienia walizki, mogą jeszcze otrzymać od linii lotniczych tak zwany „pakiet przetrwania”. Składa się on z podstawowych przyborów, czyli bielizny (koszulki, skarpetek).

Bagaż zaginął na lotnisku – co robić?

W sytuacji, gdy dojdzie do zagubienia bagażu, dobrze jest wiedzieć jak powinno się postępować. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić w razie zagubienia walizek, to udanie się do odpowiedniego punktu – „Lost luggage”. Na miejscu trzeba pokazać kartę pokładową oraz karteczkę z kuponem nadania bagażu (najczęściej zostaje ona przyczepiona na bilet lub paszport), która wręczana jest w czasie odprawy.

Następnie zagubiony bagaż należy dokładnie opisać – podać jego wymiary, kolor, sprecyzować, czy była to walizka, plecak lub torba. Można również skorzystać ze specjalnej planszy, na której zaznacza się cechy zaginionego bagażu. Później trzeba jeszcze podać adres, na który zguba ma zostać odesłana po odnalezieniu (za przesyłkę płaci poszkodowany). Można również starać się ubiegać o odszkodowanie. By je otrzymać, należy wystosować pisemną reklamację do linii lotniczych, które były odpowiedzialne za bagaż. Określeniem wartości zagubionego bagażu zajmuje się pasażer, powinien on jednak udokumentować zawartość zaginionej torby czy walizki.