Jeśli pierwszy raz wyjeżdżamy w góry lub też spacerujemy po nich stosunkowo rzadko, możemy mieć problem z wyborem, co chcemy ze sobą zabrać. Jaki ekwipunek jest niezbędny podczas trekkingu po górach? Co będziemy jedli? Czy potrzebujemy ubrań na zmianę? Odpowiedź na te pytania jest konieczna, jeśli chcemy bezpiecznie i bezproblemowo spędzić wolny czas wśród natury.

Buty na wędrówkę w góry
Wybierając się na trekking, w pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o obuwiu. Muszą być to wygodne buty z cholewką za kostkę. Najlepiej będzie, jeśli zdecydujemy się na profesjonalne obuwie trekkingowe, gdyż tylko takie zapewni nam odpowiedni komfort, ochronę przez zimnem oraz przyczepność do podłoża.

Ubrania w góry
Wychodząc w góry, musimy pamiętać o tym, że temperatura na szczycie może być dużo niższa niż ta, która panuje w dolinach. Biorąc to pod uwagę, należy mieć ze sobą zarówno ubrania na upał, jak i na deszcz. Niezbędna będzie nieprzemakalna kurtka, najlepiej z odpinanym polarem. Powinna ona chronić również przed wiatrem. Nigdy nie zaszkodzi mieć ze sobą czapkę, która często przydaje się w wietrzne dni na nieosłoniętych szczytach. Bezpośrednio na ciało, warto założyć szybkoschnącą koszulkę. Przyda się również druga, na zmianę, gdybyśmy zbytnio się spocili lub też przemoczyli.

Prowiant na wyprawę
Pamiętajmy, że będziemy maszerować nawet cały dzień, dlatego też nie bierzmy ze sobą zbyt wiele, aby się nadmiernie nie obciążać. Nie oszczędzajmy jednak miejsca na co najmniej jedną butelkę z wodą. Jeśli jest wyjątkowo gorąco, może się okazać, że potrzebujemy jej trochę więcej. Zapasy będziemy mogli uzupełnić w schronisku. Do jedzenia przydadzą się natomiast liofilizaty, które można zalać wrzątkiem lub podgrzać na kuchence gazowej. W formie przekąski sprawdzą się na natomiast wysokokaloryczne produkty, takie jak czekolada, które dodadzą nam energii w chwilach zmęczenia.

Czego jeszcze nie możemy zapomnieć w góry?
W plecaku na wędrówkę górską powinny znaleźć się również zapasowe skarpetki, leki, które przyjmujemy regularnie oraz te przeciwbólowe, latarka, a także środki odstraszające komary. Jeśli posiadamy kijki trekkingowe, to zdecydowanie powinniśmy zabrać je ze sobą. Przyda się także ochraniacz przed deszczem na plecak.