Wiosna budzi przyrodę do życia, a coraz głośniejszy poranny śpiew ptaków przywołuje uśpiony zimą zew wolności i rozpala marzenia o motocyklowych podróżach. Świat przyzywa, a latanie wokół komina nie wzbudza już emocji. Zaczynają się bezsenne noce spędzone na finansowych kalkulacjach i wyborze celu podróży. Na jak daleki dystans starczy sił i pieniędzy?

Popularne kierunki

Polscy motocykliści chętnie wybierają za cel swoich wypraw zarówno bliskich sąsiadów, jak i kraje położone nieco dalej. Wszystko zależy od doświadczenia, posiadanego rumaka, zgromadzonych funduszy i odwagi podróżnika. Charakter wyprawy też ma znaczenie – samotna podróż czy grupowy wypad? Każde z tych rozwiązań niesie za sobą dodatkowe możliwości, ale i ograniczenia. Bez znaczenia – razem czy osobno – dla rodaków na stalowych rumakach atrakcyjne są Czechy, Słowacja, Austria. Dalsze kierunki to Włochy, Hiszpania czy bardziej egzotyczne – Chorwacja, Rumunia, Gruzja. I to przede wszystkim obrany cel naszej podróży wyznacza finansowe minimum i niezbędny ekwipunek, w którym trzeba przewidzieć miejsce na niezbędne części do motocykli.

Co kraj, to drogowy pejzaż

Każdy doświadczony motocyklista zna swój motocykl i wie, które części psują się częściej. Jednak podczas dalekiej wyprawy trudno przewidzieć, po jakich drogach trzeba będzie podróżować. Równe jak stół autostrady to marzenie, które rzadko staje się rzeczywistością. Zresztą, czy wybierając się w daleką podróż, naprawdę chcemy podziwiać pobocze autostrad, zwłaszcza tych płatnych? No właśnie. Do urokliwych miejsc często prowadzą lokale drogi, na których nie trudno o różnego rodzaju awarie. Co zatem ze sobą zabrać, by dojechać do wyznaczonego celu?

FILTRY HIFLO

Co warto zabrać w dłuższą trasę?

Oczywiście kompleksowy serwis motocykla przed wyprawą to absolutna konieczność. Wszystkie zużyte części trzeba bezwzględnie wymienić. Niestety, nawet taka profilaktyka nie zagwarantuje wyprawy bez awarii. Które części do motocykli okażą się niezbędne? I znów wszystko zależy od wybranej trasy. W Europie raczej bez problemu wymienimy zepsutą część na nową, a drogi nie powinny być dla naszej maszyny wielkim wyzwaniem. Jeśli jednak planujemy zdobywać bezdroża, przydadzą się zapasowe klamki sprzęgła i hamulca oraz zapasowa linka sprzęgła, świece czy zapinka do łańcucha. Warto zabrać też ze sobą olej, nawet jeśli wydaje nam się to zbędne. Nie wolno zapominać też o niezbędnym zestawie na każdą wyprawę: łatkach, trytytkach i taśmie naprawczej.

Gdy klucze zostawiamy w domu…

Nie wszyscy równą miłością darzą podróże motocyklem i jego naprawy. Dla mniej zaawansowanych technicznie lepszym rozwiązaniem niż zabranie zapasowych części do motocykli, będzie dokupienie do polisy pakietu autopomoc. W razie awarii gwarantuje to pomoc i transport z motocyklem!