Pakowanie się na wyjazd to dla jednych przyjemność, dla innych udręka. Tak czy inaczej, jeśli chcemy wyjechać na wakacje, nie uniknie nas robienie listy potrzebnych rzeczy i zapełnianie walizek czy plecaka. A co, jeśli wyjeżdżamy na pierwszy w życiu biwak i nie wiemy co zabrać?

Biwakowanie to forma wypoczynku dla wytrwałych i tych, którym nie straszne są niezbyt komfortowe warunki. Choć kilka dni na obozowisku, pod namiotem może być wspaniałą przygodą, nie każdy czuje się pewnie w takich warunkach. Niemniej jednak, warto choć raz wybrać się na biwak i samemu przekonać się, jak wyglądają takie wakacje. W odróżnieniu do innych form wypoczynku, pakując się na biwak, musimy pamiętać nie tylko o rzeczach osobistych i ubraniach, ale także o mnóstwie innych akcesoriów, które pomogą nam przetrwać bez dostępu do prysznica, kuchenki czy wygodnego łóżka.

Najważniejsze w naszym plecaku, oprócz niezbędnej żywności, będą ubrania, które powinny być ciepłe, wygodne i zajmujące jak najmniej miejsca. Odzież turystyczna, termoaktywna może się dobrze sprawdzić podczas chłodniejszych wieczorów, a przeciwdeszczowa kurtka skutecznie ochroni podczas powrotów do obozowiska. Przydadzą nam się także akcesoria do przygotowywania i podawania posiłków, nóż turystyczny albo multitool i podręczna apteczka. Często zdarza się, że obozowicze zapominają o tak ważnym akcesorium jak latarka- bez niej naprawdę trudno jest znaleźć namiot w ciemności. Urządzenia elektroniczne mogą nam się nie przydać w miejscach, gdzie nie ma zasięgu, jeśli jednak decydujemy się na zabranie smartfona, warto zabrać też powerbank. Przydatną rzeczą będzie też, niezajmujący zbyt wiele miejsca koc ratowniczy. Podłożony pod karimatę skutecznie ochroni nas przed zimnem.

Pakując się na biwak pamiętajmy, że im mniej będziemy posiadać bagażu, tym lepiej. Zabierzmy tylko niezbędne rzeczy, te które pozwolą nam spokojnie wypoczywać- zbędne pakunki będą tylko zabierały miejsce w namiocie, a jeśli musimy dojść do obozowiska pieszo, z lżejszym plecakiem będzie znacznie łatwiej.